Sunday, 31 March 2024

Esimene õpiränne - Janakkalan Lukio 12.-16. veebruar 4. osa

 

Reede, 16. veebruar

 

Õpirände viies päev. On natuke kurb, samas tekitab talvekülm ja sombune ning lörtsine ilm väikese koduigatsuse. Me kõik kordame õpilaste soovil oma esitlusi ning Kahooti Eesti kohta, sest võõraste liikumine koolimajas on tekitanud uudishimu. Eestlastele omaselt toimub sõbrunemine ja kontaktide vahetamine alles viimasel hetkel. Tutvume Turenki linnas elava ja õppiva eestlannast neiuga. Ta räägib meile haridussüsteemist Soomes ja sellest, kuidas on organiseeritud õpilaste silmaringireisid ning õppekäigud. Saame teada, et riigisisesed väljasõidud on õpilastele tasuta, aga kaugemate paikade külastamise eest peavad lapsevanemad ise maksma.

Enne kojusõitu jõuame käia Hämeenlinna Kunstimuuseumis ja vaadata Camilla Vuorenmaa näitust Joustava sydän (A Resilient Heart).  Camilla Vuorenmaa kunst käsitleb inimkonda ja inimlikkust, üksikisiku ellujäämist ja müüte, noorust, kasvamist ning perekonda. Teosed on saanud ainest kunstniku enda elust ja kogemustest.

Külastame ka Soome puugravüüri väljapanekut  Ajan syyt (Grains of Time).  Näitusel pakutakse võimalust endalgi sellel alal kätt proovida. See osutub arvatust keerulisemaks. Väljapanekus on töid varastest puugravüüridest kaasaegse kunstini. Saame teada, et graafika vanim vorm elab mitmekülgselt edasi.

Viimane rongisõit Hämeenlinnast Helsingisse ja laevaga koju. Alati abivalmis Egert ootab meid juba sadamas. Olid põnevad viis päeva, nägime sarnast, samas paljuski teistsugust õppetööd ja mõnusalt rahulikul kursil kulgevaid õpilasi.

Liina Uusküla















Esimene õpiränne - Janakkalan Lukio 12.-16. veebruar 3. osa

 

Neljapäev, 15. veebruar

 

Hommikud hakkavad juba harjumuspäraseks saama – rikkalik hommikusöök hotellis ja siis igaüks omas tempos 1,5 kilomeetrine kõnd raudteejaama. 7 minutit rongisõitu ja jälle Turenkis kohal. Täna alustame soome keele tunnis. Janakkalas õpib lisaks kohalikele ka ligi 30 õpilast Vietnamist ja Myanmarist, kes on siin programmi Finest Future raames https://finestfuture.org/. Kuna soome haridus on üks maailma parimaid, antaksegi noortele teistest riikidest võimalus Soomes haridus omandada. Neile õpetatakse muidugi ka soome keelt ja ühes sellises tunnis saime ka meie kuulata, kuidas välisõpilased tutvustasid lugemiseks valitud soomekeelseid raamatuid. Õpetaja Liina uuris ka täpsemalt, milliseid raamatuid soome keele õppimisel kasutatakse ja millele rõhku pööratakse. Vietnamist pärit Valentino oli väga jutukas noormees ning temalt kuulsime, et võrreldes Vietnamiga on Soomes palju kergem õppida, sest pinge pole nii suur ja kodutöid antakse vähem. Valentino soovib Soomes ka ülikooli minna, aga seejärel siiski oma kodumaale naasta. Talle maitses väga siinne koolitoit ja me kõik nõustusime temaga.

Inglise keele tund oli meie mõistes aeglane ja rahulik – õpetaja kannatus vastuste ootamisel oli märkimisväärne! 

Pärast tunde järgnes aga järjekordne kultuuriretk. Seadsime sammud läbi lumise pargi Häme kindluse suunas, mis kõiki oma massiivsuse ja mastaapsusega rabas. Tõenäoliselt 13. sajandist pärinev Häme kindlus oli kord Rootsi riigi kaugeim punkt. Teisel pool jõge laius juba Novgorodi vürstiriik. Aastasadade jooksul on seal olnud ka rootsi aadliperede kodu ning naistevangla. Kindluse kõrval on sõjamuuseum ning vanglamuuseum, kuna Hämeenlinnal on tähtis roll Soome militaarajaloos.


Merike Sikk

















Esimene õpiränne - Janakkalan Lukio 12.-16. veebruar 2. osa

 

Kolmapäev, 14.02 - Sõbrapäev

 

Ärkasime varakult ja seadsime end valmis, et minna sööma hommikust. Peale hommikusööki soovisime õpetajatega üksteisele head sõbrapäeva ja õpetaja Merike Sikk kinkis meile Kultasukklast ostetud piparkoogi maitselist šokolaadi. Siis astusime sammud Hämeenlinna rongijaama, mis oli meie hotellist umbes pooleteise kilomeetri kaugusel. Rongiga läksime Turenkisse. 


Kooli läksime 2. tunniks. Koolimajja jõudes panime tähele palju sõbrapäeva kaunistusi seintel ja trepikäsipuudel. Õpilasesinduse poolt oli välja pandud erinevate tunnustavate lausetega lipikud, kuhu said õpilased kirjutada oma sõbra nime ja siis need seinale riputada. Samuti oli neil gümnaasiumi alal väike lauake, kust kõik võisid võtta teed või kohvi ja küpsiseid. Selline “kohvik” toimub neil iga kolmapäev. 


Peale koolipäeva läksime rongiga tagasi Hämeenlinna ja veetsime natukene aega hotellis puhates. Peale pisikest puhkust läksime külastama Jean Sibeliuse sünnimaja, mis oli meie hotellile väga lähedal. Sinna jõudes saime teada, et kuna on sõbrapäev oli sealne töötaja nii lahke ja lasi meil tasuta majas ringi vaadata. Maja oli seest väga ilusti kujundatud ja seintel olid erinevad maalid ja mõned Sibeliuse noodid. Peale Sibeliuse maja külastasime ka poekest/turukest Wetterhof, kus müüdi peamiselt käsitöö asju, näiteks seepe, kampsuneid, kaarte ja palju muud. Siis oli meil vaba aeg ja me otsustasime minna osta õhtuks söögipoolist. Peale poeskäiku läksime tagasi oma hotellituppa ja sõime õhtust. Hiljem käisime kolmekesi saunas ja basseinis ujumas. Olime päevast üpris väsinud ja läksime vara magama.


Marielle Nõmme
















Esimene õpiränne - Janakkalan Lukio 12.-16. veebruar 1. osa

 

Esmaspäev, 12. veebruar

Alustasime päeva kõik koos, kohtudes kooli ees. 10.30 sõitis laev Tallinnast Soome poole ning 12.30 olime Soomes. Meie üllatuseks ei liikunud ühtegi rongi, kuna oli streik.  Meid suunati Helsingi rongijaamast väga viisakalt bussijaama. Sellega aga raskused ei piirdunud. Samuti ei saanud bussijaamast osta bussipileteid, sest kõik rongisõitjad otsisid võimalust siiski kuidagi oma sihtpunktidesse saada. Õpetaja Sikk otsis internetist vajalikud piletid ning mõne tunni viivitusega asusime Hämmelinna poole teele. Kui kohale jõudsime, otsisime meie hotelli üles. Saabusime tubadesse ning puhkasime pikast päevast. Õhtul otsisime veel linnast söögikoha ning uurisime linna. Samuti käisime saunas ning ujumas.

Grete-Lisett Alak




Teisipäev, 13. veebruar

Ärkasime üsna vara, kui täpsem olla siis 6:45. Peale hommikusööki asusime rongijaama, et minna kooli ( Janakkalan lukio). Sõitsime rongiga vaid 7 minutit ja olime juba kohal. Rongijaama tuli meile vastu Lotta, kes on Janakkalan lukio inglise keele õpetaja. Kui jõudsime kooli, tutvustas Lotta meile koolimaja ja koolitöötajaid, kohtusime ka kooli direktori Timo Hillmaniga. Hiljem esitasime powerpointi Eesti ja Kadrina Keskkooli kohta kolmele tüdrukule: Lotta, Jenny ja Hennale. Nemad esitlesid enda kooli ja Soome kohta ka powerpointi. Vaatasime ka ühte inglise keele tundi.

Olime koolis kolm tundi, kuna hiljem läksime Iittalasse, et külastada nende kuulsat Iittala klaasitehast ning ka šokolaadipoodi. Kõigepealt käisime šokolaadipoes, kus meile räägiti nende oma käsitööšokolaadist, peale seda läksime Iittala outlet, kus nägime ka Iittala klaasi. Kõige põnevam oli ikkagi klaasitehas, sest seal me nägime, kuidas valmistati vaase, kokku tehti seal sellel päeval 3 erinevat vaasi. Kui olime jõudnud tagasi Hämeenlinna, siis mina, Grete ja Marielle tellisime endale süüa ning peale seda käisime hotelli saunas ja basseinis ujumas. Läksime varakult magama, et valmistuda järgmiseks päevaks.

Karoliina Kaldmaa

















Digivahendite kasutamine ja lõimitud õpe partnerkoolides

 Itaalia -  ITS Vittorio Emanuele III  ....... Saksamaa - Marianum Fulda  Saksamaal olid tundides põhiliselt kasutusel tahvelarvutid, väga v...